Wielu właścicieli domów jednorodzinnych korzysta z wody z własnego ujęcia lub planuje skorzystać z takiego rozwiązania na doprowadzenie wody do gospodarstwa domowego. Na terenach pozamiejskich, gdzie nie dociera wodociąg, jest to często jedyne dostępne rozwiązanie. Niestety, woda ze studni niezwykle rzadko nadaje się do picia bez wcześniejszego uzdatnienia. Najczęściej ze względu na żelazo w wodzie. Zatem co robić? Od czego zacząć?
Najpierw analiza wody!
Dobór odpowiedniego sposobu uzdatniania wody oraz jego zakres zależą od stopnia jej zanieczyszczenia, oraz późniejszego przeznaczenia. Jeżeli w grę wchodzi oczyszczenie wody tak, by nadawała się do picia prosto z kranu, należy zachować szczególną ostrożność. Na pewno nie należy wybierać urządzenia do uzdatniania wody samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą z branży uzdatniania wody.
W pierwszej kolejności należy zrobić badania wody w specjalistycznym laboratorium lub Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ewentualnie zgłosić się do firmy z branży uzdatniania wody i zapytać o możliwość przeprowadzenia badań. Firma Klarsan (właściciel marki Ecoperla) posiada na przykład własne laboratorium, gdzie oprócz analizy fizykochemicznej wody przeprowadzane są różnego rodzaju testy obciążeniowe. Dzięki takiemu podejściu możemy mieć pewność, że zaproponowana metoda uzdatniania wody będzie skuteczna. Firma daje również gwarancję, że woda filtrowana zaproponowanymi metodami będzie oczyszczona.
Nie da się dobrać uzdatniania wody bez jej wcześniejszego zbadania. Jeżeli woda jest mętna, ma specyficzny zapach, a wyniki analizy wody wskażą na duże przekroczenia dopuszczalnych norm, niestety musimy przygotować się na inwestycję w stację uzdatniania wody. Małe filtry mechaniczne montowane na rurach w takim przypadku nie wystarczą.
Domowa stacja uzdatniania wody
Zrobiłeś badania i okazało się, że woda z Twojej studni nie nadaje się do picia, a nawet zagraża sprzętom AGD czy instalacji grzewczej? Spokojnie. W większości przypadków wodę ze studni da się uzdatnić. Na rynku jest dostępnych wiele typów urządzeń do uzdatniania wody w domu. Do najpopularniejszych należą: odżelaziacze, odmanganiacze, kolumny węglowe, stacje do usuwania azotanów czy zanieczyszczeń mechanicznych (jak np. iły) oraz filtry kuchenne do wody pitnej. Polska marka Ecoperla ma w swojej ofercie również urządzenia multifunkcyjne, które potrafią usunąć wiele problemów jednocześnie i do tego zmiękczyć wodę. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu sprzęty są skutecznie tylko przy określonych parametrach wody surowej, a możliwość ich zastosowania w konkretnym przypadku należy skonsultować ze specjalistą z branży uzdatniania wody, na przykład z przedstawicielem producenta stacji uzdatniania.
Przeczytaj także: Jak wybrać urządzenie do uzdatniania wody głębinowej?
ostatnie komentarze